Menu

Budiž teplo!

Svět kolem sebe vnímáme a poznáváme smysly, co si ale počít s teplem? Jak popsat teplo, když je nevidíme, protože v bytě krb nemáme? Vlastně v tom případě teplo ani neslyšíme, protože o praskání rozpadajících se hořících polen jsme také ochuzeni? Jak teplo voní, jakou má chuť? Po voňavém čaji nebo po svařeném víně?

Na vnímání tepla máme největší orgán lidského těla, tedy kůži. Po proběhlých vánočních svátcích a oslavách nového roku jistě nikoli vlastní vinou možná u méně odpovědných i s krátkodobě zvětšenou plochou. Každému přejme to štěstí a výsadu moci se vracet do příjemně vytopeného bytu či domu, kde teplo znamená i bezpečí a ochranu před živly. Beze sporu příjemné klima podmiňuje i setkávání lidí, pochvalu „ Máte tady příjemně teplo.“ do četnosti užívání v hovoru mezi hosty a hostiteli těžko něco překoná.

Pocit chladu se dostaví rychleji než hlad či žízeň, teplo je náš dobrý, tichý a diskrétní sluha, na kterého stejně často spoléháme, jako i zapomínáme. Pračku nebo myčku vyměníme, když jejich služby neodpovídají našim představám či potřebám, ale zdrojem tepla se zabýváme jen neradi, odvykáme potřebě o takové samozřejmosti přemýšlet.

Teplo se rodí z ohně a toho potřebujeme mít za spolehlivého sluhu. Za teplo domova platíme a z principu je dodávka tepla služba omezená místem a způsobem jejího poskytnutí, téměř ji nelze uschovávat, obtížně se rozděluje. Horkovzdušné rozvody známe ze středověkých hradů, které jsou nám přece jen blíže než vily starého Říma, ale skutečným teplonosným médiem  byla horká voda nebo pára. A jak spolu souvisí teplo ve vašem obývacím pokoji a mistrovsky provedený skleník v moravské Lednici? Dokonale zvládnutým řemeslem a využitím moderních slévárenských technologií.

Použitá litina a možnosti jejího přesného zpracování umožnily rozvoj tepelné techniky, protože materiál s dlouhodobou odolností na žár se skvěle hodí na kotle a zároveň dodnes obdivujeme řemeslo a uměleckou úroveň dodnes funkčních radiátorů. Už 150 let existuje technologické řešení pro kotle i radiátory, takže rozvoji moderního topenářství a zkrocení ohně pro teplo domova se staví do cesty historické události dramatického 20. Století.

Řemeslnou tradici výroby kotlů na plyn a elektřinu od roku 1990 úspěšně rozvíjí firma THERMONA spol. s r. o. se sídlem v Zastávce u Brna. Výrobní program významného regionálního zaměstnavatele vychází z potřeb domácností na vytápění plynovými kotli včetně moderních kondenzačních kotlů s účinností 106%, elektrokotlů s nejmodernějšími regulačními a ovládacími prvky. Vlastní technologický vývoj se díky až posedlosti konstruktérů po spolehlivosti a ekonomice provozu se zhodnotil v úspěšném řešení kaskádových kotelen pro topné systémy s vyšším požadovaným tepelným výkonem. Společenská zodpovědnost firmy THERMONA s.r.o. je patrná i z jejich dalších aktivit, sytémy řízení tepelných soustav, propojení tradičních topných systémů s obnovitelnými zdroji stojí za řadou realizací právě na bytových domech. Být na špici vývoje technologií není samozřejmost, ale závazkem společnosti vůči statisícům domácností, které za 25 let výroby topné techniky ve společnosti THERMONA sro daly důvěru kotlům THERM.

 

Autor: Milan Kubíček

zástupce spol. Thermona

web: www.thermona.cz

e-mail: thermona(zavináč)thermona.cz